Krediteringer - Auschwitz

Krediteringer og anerkendelser

Dette er et udstillingsprojekt udarbejdet af Musealia, Spanien, i samarbejde med Auschwitz-Birkenau State Museum, Polen.

Udstillingen på Malmömässan er muliggjort i samarbejde med Nordic Exhibitions, vært for udstillingen, samt takket være støtte fra Malmö Stad og Region Skåne. Vores uddannelsespartner Forum for Living History vil være vært for en række offentlige og pædagogiske programmer, der vil byde på eksperter om Holocaust og være tilgængelige gennem hele udstillingsforløbet.

Musealia

Direktør
Luis Ferreiro

Kuratorteam
Robert Jan van Pelt
Michael Berenbaum
Miriam Greenbaum
Paul Salmons
Djamel Zeniti

Administrerende producerteam
José Antonio Múgica
María Teresa Aguirre 

Team
Ana Galán Pérez (Chef for samlinger)
Icíar Palacios (Kommunikations- og marketingchef)
Irene Pagalday (Kommunikation & marketing)
Anna Maria Biedermann (Design- og museografichef)
Javier Galán (Produktionsleder)
Roberto Sancho (Lokal teknisk chef)
Amaia Múgica (Regnskab)
Marisa Ruiz (HR)

Auschwitz-Birkenau State Museum

Forskningscenter
Piotr Setkiewicz (Verifikation af historisk indhold)

LEDELSESTEAM

Direktør
Piotr M.A. Cywinski

Vicedirektør
Rafał Pióro

Seniorledere involveret i udstillingen
Dr. Wojciech Płosa (Chef for arkiver)
Elżbieta Cajzer (
Chef for samlinger)
Jolanta Banaś-Maciaszczyk (Chef for konservering)
Aleksandra Papis (
Chef for konserveringslaboratorier)

Pressekontor
Bartosz Bartyzel (Talsmand)

Særlig kontaktperson til Musealia
Paweł Sawicki

Forberedelse og administration af udstillingsgenstande til Musealia-udstillingen
Agnieszka Sieradzka
Andrzej Jastrzębiowski
Marta Paszko

Nordic Exhibitions & Events AB

Direktør
Stefan Papangelis

Marketingchef
Mattias Zingmark

Pressesekretær
Magnus Stråberg

Produktionsleder
Johan Bergerfalk

Projektleder
Sofia Backman

Samarbejdende institutioner

Association of Holocaust Organizations, Hollis NY; Centro Sefarad-Israel, Madrid; Den Spanske Ambassade, Budapest; International Holocaust Remembrance Alliance; Udenrigs- og Samarbejdsministeriet, Madrid; Servicio de Adquisiciones de Bienes Culturales, Subdirección General de Protección del Patrimonio Histórico, Dirección General de Bellas Artes y Patrimonio Cultural (MECD), Spanien.

Udlånere af genstande, billeder og ophavsrettighedsindehavere

Auschwitz-Birkenau State Museum, Oświęcim; Amud Aish Memorial Museum, New York City; AKG Images, Berlin; Alexander Savin, Russia; Alfréd Wetzler family, Slovakia; Anel Tolkachev, United States; Ann Weiss, United States; Auschwitz Jewish Center, Oświęcim; BiG Productions, New York City; Buchenwald Memorial, Weimar; Bundesarchiv, Berlin; Burgerbibliothek of Berne, Berne; Canadian War Museum, Ottawa; Ceija Stojka Estate-Hojda Stojka, Germany;  Centropa, Vienna; Christa Schnepf, Germany; Christian Schad Museum, Aschaffenburg; Czartoryski Museum and Library, Kraków; Dr. Daniel Weihs, Israel; Deutsches Historisches Museum, Berlin; Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstandes, Vienna; Education and Memorial Center Hartheim Castle, Alkoven; Eleanor Fedrid, United States; Felix Nussbaum Haus, Osnabrück; Feng Shan Ho Family, United States; Florence & Laurence Spungen Family Foundation, United States; Förderkreis Elfriede Lohse-Wächtler, Hamburg; Friends of the March of the Living, Miami FL; Ghetto Fighters’ House Museum, Kibbutz Lohamei Hagetaot; Greenbaum Family, United States and Canada; Hamburger Institut für Sozialforschung, Hamburg; Hamburger Kunsthalle, Hamburg; Hideout Museum Markt 12, Aalten; Historisches Museum, Frankfurt am Main; Holocaust Center for Humanity, Seattle; House of the Wannsee Conference, Berlin; Imperial War Museum, London; Institut für Zeitgeschichte, Munich; Institute of National Remembrance, Warsaw; Irene Guttmann Hizme and Rene Guttmann Slotkin, United States; Jewish Historical Museum, Amsterdam; Jewish Museum of Greece, Athens; Jewish Museum, London; Katharina Brand, Germany; Klaus Fritsch, Vienna; Les Éditions de Minuit, Paris; Mauthausen Memorial, Mauthausen; Memorial and Museum Sachsenhausen, Oranienburg;  Memorial Center Westerbork, Hooghalen; Montreal Holocaust Museum, Montreal; Miroslav Ganobis, Poland; Musealia, San Sebastian; Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust, New York City; National Archives, College Park; Naval History and Heritage Command, Washington, DC; National Center for Jewish Film, Waltham;  Nederlands Fotomuseum, Rotterdam; NIOD Institute for War, Holocaust and Genocide Studies, Amsterdam; Paweł Sawicki, Poland; Peter Siebers and Andreas Kilian; Dr. Piotr Setkiewicz, Poland; Rainer Höss, Germany; Robert Jan van Pelt, Canada; Robin Vrba, United States; Rodgers Center for Holocaust Education, Chapman University, Orange; Russian Pavilion, Auschwitz-Birkenau State Museum, Oświęcim; Ruth-Anne Lenga, United Kingdom; St. Maximilian Kolbe Centre, Harmęże; Sanz-Briz family, Spain; Schweizerisches Bundesarchiv, Berne Shirley Kopolovic and Mark Levine, Canada; Shoah Foundation, University of Southern California, Los Angeles; Slovak National Archive, Bratislava; Sonja de Wind-Klijn, The Netherlands; Staatsbibliothek, Berlin; State Regional Archives, Pilsen; Stella Hasson DeLeon family, United States; Terezin Initiative Institute, Prague; Transit Film GmbH, Munich; United States Holocaust Memorial Museum, Washington DC; University of South Carolina, Columbia; Wiener Library for the Study of the Holocaust and Genocide, London; William Kaczynski, United Kingdom; Yad Vashem, Jerusalem; Yale University Library, New Haven; YIVO Institute for Jewish Research, New York; Zdenka Fantlová-Erlich, United Kingdom; Zweite Deutsche Fernsehen (ZDF)—Zur Person.

Produktion

Architectural Models: University of Waterloo School of Architecture, Cambridge, Canada: Anna Longrigg, Bob Intini, Madeleine Reinhardt, Michael Nugent, Piper Bernbaum, Tom Nugent, Tristan van Leur; Escuela Superior Técnica de Arquitectura de la Universidad del País Vasco en San Sebastián. Production Manager: Javier Galán. Audio Equipment: Imaginear, London. Audio-tour: David McFetridge, with Sandy Goldberg and Paul Salmons, United Kingdom; Ludovico Einaudi, Italy (music). Exhibition Construction Team: Roberto Sancho (lead). Frames and Lightboxes: Printit BCN, Barcelona. Insurance: Mapfre, Majadahonda. Interior Display: Feltrero, Madrid. Legal Matters: Izaskun Porres, San Sebastián. Lighting: Intervento, Madrid. Picture Framing: Marcos Cano, Madrid. Replicas: Laura Elvira Martínez Bueno, United Kingdom; El Taller de Piñero, Alcoy. Restoration and Preservation: Die Schmiede, Duisburg; Julian Zawada Usługi Budowlane, Oświęcim. Security: Segurisa, Madrid. Showcases: Frank Europe, GmbH, Bad Kreuznach. Software: WEGETIT/, San Sebastián; Text Editor (Spanish): Icíar Palacios, Spain.  Transportation: ArtTransit, Wodzierady; Tti-Grupo Bovis, Madrid. Videos (exhibition): Winikur Productions, Boston. Web Design: Studio Itxaso Mezzacasa, Spain. 

Anerkendelser

Agnieszka Kocur Smoleń, Alexandra von Würzen, Alice Herscovitch, Alice Marxova, Álvaro Eduardo Martínez Bueno, Anabel Hernandez, Anat Bratman-Elhalel, Anne Bordeleau, Anne Sibylle Schwetter, Anton Kras, Ariana Zwiers, Dr. Artur Szyndler, Dr. Astrid Ley, Barbara Warnock, Dr. Ben Barkow, Caroline Davis, Christina Meri, Dr. Christine Schmidt, Cinita Herzberger, Dee Simon, Delores Delgado, Diny Griffioen-Drenthel, Dirk Mulder, Donald McKay, Edward Serotta, Elisabeth Klamper, Esme and Elly Gotz, Familia Sanz-Briz, Florian Schwanniner, Dr. Frank Bajohr, Dr. Gerhard Baumgartner, Dr. Guido Knopp, Dr. Günther Morsch, Hans Judy Jolly, Helena Svojsikova, Ilana Cone Kennedy, Irene Leitner, Izaskun Aseguinolaza, Jacek Nowakowski, Jakub Nowakowski, Joanna Berendt, Joanna Millick, Juan José Arrizabalaga, Judith Cohen, Julia Ortmeyer, Julia Thompson, Julio Martín Alarcón, Karl Stojka, Dr. Klaus Lankheit, Laura Elvira Martínez Bueno, Laurie Warshal Cohen,  Lidia Maksymowicz, Luis Lafuente Batanero, MAEC Archive, Marc Oler, Maren Krüger, Dr. Marilyn J. Harran, Mark Levine, Maria Aguilar, Maria José Olaizola, Marie-Claude Hawry, Martina Caspers, Dr. Mary Johnson, Melcher de Wind, Menachem Rosensaft, Michael Haupt, Michael Nugent, Milan Richter, Morgan Ahern, Moritz Pankok, Natalia Semanova, Oliver Plöger, Peter Eigelsberger, Pilar Aguilar, Raquel Fernández, Robert Frey, Roberta Hyman, Roberto Sancho, Roman Kent, Rosa Mettbach, Sarah Kindermann, Sarah Nichols, Sora Stöckl, Stella Nina Michaelis, Tamira de Wind, Tereza Štěpková (Terezin Initiative Institute), Thomas Blatt, Thomas Richter, Thomas Weber, Toby Sonneman, Unai Fernández de Betoño, Vanda Mikolowska Solomon, Verena Borgmann, Vital Zajka, Vivian Uria, Dr. William Shulman, Władysław Bartoszewski, Władysław and Piotr Malarek, Wojtek Smoleń, Yariv Lapid.